Dünya

Google çalışanları Nimbus Projesi’ne karşı ofisleri işgal etti

Google çalışanları, İsrail ordusu tarafından veri analizi için kullanılan Nimbus Projesi’nin sonlandırılması talebiyle Google’ın iki ofisini işgal etti, işgali uzun süre sürdüren eylemciler gözaltına alındı

Google çalışanları, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) California ve New York eyaletlerinde bulunan iki Google ofisini işgal ederek Google’ın İsrail’le tüm bağlarını koparmasını istedi.

Google ve İsrail arasında imzalanan 1.2 milyar dolarlık sözleşmenin feshedilerek, Nimbus Projesi’nin sonlandırılmasını isteyen Google çalışanları, Google CEO’su Thomas Kurian’ın California, Sunnyvale’de bulunan ofisini ve şirketin New York ofisini işgal etti.

“Kar değil insan yaşamı”, “Nimbus’u durdur”, “Soykırıma karşı Google çalışanları” döviz ve pankartlarıyla saatlerce iki ofiste oturma eylemi düzenleyen Google çalışanları, ofislere giren polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Geçen günlerde çok sayıda Google çalışanı, siyonist İsrail’in Filistin’e karşı yürüttüğü soykırıma ve Google-İsrail işbirliğine tepki göstermek için yapılan protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle ücretli izne çıkarılmıştı. Google’ın New York, Sunnyvale, Seattle ofisleri önünde de eylemler düzenlendi.

Uzun yıllardır büyük tepki toplayan Nimbus Projesi, veri depolama, toplama, analiz ve bu toplanan bilgilerle olası veri ve motif tahmini yapılmasını sağlayan bir bulut (Cloud) ve makine öğrenimi sistemi. Nimbus Projesi ayrıca doğrudan İsrail Savunma Güçleri tarafından da kullanılıyor.

Nimbus Projesi, İsrail ve ordusunun sağladığı tüm veri tabanları, kaynakları hatta sokak ve drone kameraları gibi canlı gözlem kaynaklarındaki tüm verileri kendinde toplayabilme özelliğine sahip.

Kaynak: ETHA

Paylaşın