Gündem

İsrail İran’ın hava saldırılarına karşılık vermeye hazırlanıyor

İsrail basını, İsrail’in İran’ın hava saldırılarına karşılık vermeye hazırlandığını belirtirken, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’in muhtemel saldırısına “süratli”, “daha güçlü” ve “daha kapsamlı” yanıt vereceklerini söyledi.

Ekim ayından bu yana Filistin halkına dönük soykırım saldırılarını sürdüren siyonist İsrail rejimi, İran’ın hava saldırılarına karşılık vermeye hazırlanıyor.

İsrail’in Şam’da bulunan İran Konsolosluğu’nu vurmasının ardından İran misilleme olarak İsrail’e 300’ü aşkın İHA ve füzeyle hava saldırıları düzenlemişti.

İsrail basını, İsrail’deki savaş kabinesinin İran’ın hava saldırısına karşı “açık ve etkili” bir şekilde karşılık verme kararı aldığını ve İsrail’in tepkisinin, İran’ın gerçekleştirdiği büyüklükteki bir saldırının tepkisiz kalmayacağı mesajını vermeyi amaçladığı öne sürüldü.

Öte yandan İsrail Hava Kuvvetlerinin, İran’a yönelik muhtemel bir saldırı için yürüttüğü hazırlıkları tamamladığı bildirildi.

İsrail devlet televizyonu KAN yaptığı yayında, İsrail’in İran’a “kontrol edebilmesine imkan verecek, karşılık veremeyeceği ve bölgeyi kapsamlı bir savaşa sürüklemeyeceği, cevap veremeyeceği” sınırlı bir saldırı planladığını duyurdu.

İsrail Hava Kuvvetlerinin İran’a yönelik olası bir saldırı için yürüttüğü hazırlıkları tamamladığına işaret edilen yayında, saldırının ne şekilde olacağına dair bilgi verilmezken, İran’da suikast operasyonları ya da geniş çaplı bir elektronik saldırının da uzak görülmediği ifade edildi.

Yayında bilgisine başvurulan bir İsrailli yetkili, ülkesinin İran’a yönelik planlanan bir saldırı öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bildirimde bulunmak konusunda Washington’a söz verdiğinin altını çizdi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ise İran’ın İsrail’e hava saldırısına karşılık vereceklerini belirtti. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Halevi, İran’ın 13 Nisan’da düzenlediği saldırıda “hafif” hasar oluştuğu söylenen İsrail’in güneyindeki Nevatim Hava Üssü’nü ziyaret etti. Halevi, burada yaptığı açıklamada, İran’ın “İsrail’in stratejik yeteneklerine zarar vermek istediğini” ama bu saldırıya hazırlıklı olduklarını dile getirdi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, “İleriye bakıyoruz, adımlarımızı düşünüyoruz ve bu kadar çok füzenin, seyir füzesinin ve İHA’nın İsrail topraklarına fırlatılması bir yanıtla karşılık bulacaktır” ifadesini kullandı.

Öte yandan İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari de düzenlediği basın toplantısında İran saldırısında birisi pist yakınına, ikisi açık alana ve biri de bir binanın yakını olmak üzere 4 füzenin Nevatim Hava Üssü’ne isabet ettiğini belirtti. Hasarın “küçük” olduğunu ifade eden Hagari, Nevatim Hava Üssü’nün her zamanki gibi faaliyet gösterdiğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’in muhtemel saldırısına “süratli”, “daha güçlü” ve “daha kapsamlı” yanıt vereceklerini söyledi. Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’na göre, Abdullahiyan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile telefonda bölgedeki durumu görüştü.

İsrail’in Gazze’de on binlerce sivili öldürdüğü saldırıya Birleşik Krallık’ın verdiği desteği eleştiren Abdullahiyan, “Son altı ayda mazlum Gazze halkının üzerine yüz binlerce ton bomba atılırken İngiltere’nin, İran’ın Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. maddesine göre meşru müdafaa çerçevesinde İsrail rejiminin diplomatik mekanlara barbarca saldırısına verdiği tepkiden endişe duyması şaşırtıcıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı, İsrail’in İran topraklarına muhtemel saldırısına ilişkin ise, “İran, bölgede gerilimin tırmanmasını istemiyor ancak İsrail rejimi macera ararsa bir sonraki tepkimiz süratli, daha güçlü ve daha kapsamlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Cameron ise İran’ın İsrail’e askeri saldırısının endişe verici olduğunu ifade ederek, “İsrail’den karşılık vermemesini isteyeceğiz çünkü son dönemde yaşananların tekrar ve daha geniş çapta yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, İsrail’in muhtemel saldırısına saniyeler içinde karşılık vereceklerini söyledi. Devlet televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Bakıri, İsrail’in İran’ın Şam’daki konsolosluğuna saldırarak “stratejik hata” yaptığını ifade etti.

İran’ın bu sayede meşru müdafaa çerçevesinde askeri ve savunma kapasitesini ortaya koyduğunu söyleyen Bakıri, “Siyonist rejimin, başka bir hata yapması durumunda 12 gününün kalmayacağını ve cevabın günler veya saatler değil saniyeler içinde verileceğini bilmesi gerekiyor” dedi. İran’ın her türlü ihtimale hazır olduğunu belirten Bakıri, “Siyonistler ikinci hatayı yapmamalı çünkü İran’ın tepkisi daha sert, daha güçlü ve daha hızlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Etha

Paylaşın