Doğa - Ekoloji

Kuzey Ormanları’na yeni rant tehdidi

Beykoz’da bulunan kimi alanların sit derecesi düşürülerek ranta açıldı. Kuzey Ormanlarını tehdit eden bu uygulama maden ve turizm tesisi başta olmak üzere birçok rant faaliyetinin önünü açtı. Kuzey Ormanları, orman vasfından çıkarılıyor.

İktidarın ranta dayalı talan politikaları sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “nitelikli doğal koruma alanı” olan Beykoz’daki Alibahadır, Paşamandıra, Öğümce, Mahmutşevketpaşa mahalleleri ve Riva Beylikmandıra etabının koruma derecesini düşürerek “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescillendi.

Ayrıca Polenezköy mahallesinin doğal sit alanı koruma statüsündeki bazı bölgeleri de “doğal sit sürdürebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescil edildi. Resmi Gazetede yayımlanan bu kararlarla birlikte Beykoz olmak üzere çeşitli yerlerde yapılan bu uygulama Kuzey Ormanlarını tehdit ediyor ve ve sit derecesi düşürülen alanlar ranta açıldı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kuzey Ormanları Savunması Sözcüsü ve Şehir Plancısı Başar Alipaça, sit revizyon tescil kararlarına ilişkin “Tescillenen alanlara baktığımızda birinin yanında maden sahası, bir değerinin içinde tesis olduğu görülüyor. Muhtemelen bu alanın sit derecesinin düşürülmesinin nedeni yandaki maden sahasını büyütmek istemeleri. ‘Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’nda neredeyse her şeyi yapabiliyorlar. Bu uygulama maden ve turizm tesisi başta olmak üzere birçok faaliyetin önünü açıyor. Hatta daha önce hukuksuzca inşa ettikleri yapıları bile meşru bir hale getirebiliyorlar” dedi. Koruma alanlarının sit derecesinin düşürülmesi işlemiyle sık sık karşılaştıklarını ifade eden Alipaça, “Sit derecesinin düşürülmesi orman dışına çıkarmanın bir yolu olarak kullanılıyor. Bu ormanlık alanları yavaş yavaş orman vasfından çıkarıp ranta açıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Etha

Paylaşın