Kültür - Sanat

Kanun Hükmü belgeseline İtalya’dan ödül

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansüre uğrayan Nejla Demirci’nin ‘Kanun Hükmü’ belgeseli İtalya’nın Napoli kentinden düzenlenen film festivalinde mansiyon ödülü kazandı

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansüre uğrayan, sinemacıların tepkisi sonrası festivale geri alınan; ancak bakanlığın baskısıyla festivalin iptaline neden olan ‘Kanun Hükmü’ belgeseli İtalya’nın prestijli film festivallerinden Festival del Cinema dei Diritti Umani di Napoli Film Festival’inde cesaret verici bulunarak mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Yönetmen Necla Demirci, belgeselin ödül almasını “#KanunHükmü İtalya’da sözünü söyledi ve ödül ile döndü” ifadesiyle sosyal medya hesabından duyurdu.

Festival yönetimi Kanun Hükmü belgeselini “haksız olarak görevden alınan iki kamu görevlisinin cesaret ve azmini temiz ve güçlü bir anlatımla aktardığı” gerekçesiyle ödüle layık gördü. Ödül açıklamasında, belgeselde Erdoğan rejiminin baskıcı ortamında iki kamu görevlisinin, ellerinden alınan işlerini geri almak için verdikleri hak mücadelesinin baskıcı ortamda boğulmasının anlatıldığı vurgulandı.

KHK’lı Platformları Birliği de belgeselin ödül alması hakkında şu açıklamayı yaptı:

“🏆#KanunHükmü belgeseli, Antalya #AltınPortakal Film Festivali’ne baskı ve sansür nedeniyle alınmamış ve hatta bu tartışmalar nedeniyle 60. yılında festival iptal edilmişti.

🏆Türkiye’de #KanunHükmü belgeselini seyretmeden “sakıncalı” hale getirenlere karşın, iki kamu görevlisinin hak mücadelesini anlatan bu belgesel ödüle doymuyor. Almanya’dan sonra şimdi de İtalya’dan ödülle dönüyor.
🏆Tebrikler @NejlaDemirci1″

Ne olmuştu?

Altın Portakal Film Festivali’nde, KHK ile görevlerinden atılan iki memurun mücadelesinin anlatıldığı ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel, yarışma seçkisinden çıkarılmıştı. Belgeselin yönetmeni Nejla Demirci, “Filmin kaldırılma gerekçesi aldatmacadır” derken sorumluluğun Altın Portakal Film Festivali’ne ait olduğunu söylemişti.

Sansüre tepki gösteren 20 jüri üyesi, film yeniden seçkiye alınana kadar festivalden çekildiklerini duyurmuştu.

Paylaşın