Emek - Sermaye

TÜRK-İŞ açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk rakamları açıklandı. Kasım ayında açlık sınırı 14 bin 26 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 45 bin 687 TL’ye yükseldi.

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Kasım ayı sonuçları açıklandı. Buna göre Kasım ayında açlık sınırı 14 bin 026 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 45 bin 687 TL’ye yükseldi.

Gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 80

Araştırmaya göre Kasım ayında gıda fiyatlarındaki aylık artı artış yüzde 2,49 olurken, yıllık artış yüzde 80,12 olarak gerçekleşti. Yine araştırmaya göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 14 bin 026 TL’ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 45 bin 686,81 TL’ye çıktı.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise bekâr bir çalışanın “yaşama maliyeti” de aylık 18 bin 239,8 TL’ye yükseldi.

-MA-

Paylaşın