Dünya, Emek - Sermaye, Gündem

TTB’den imza kampanyası: Filistin ve tüm dünyada barış ve sağlık için mücadele çağrısı

TTB, İsrail devletinin Filistin’deki hastanelere dönük saldırılarına tepki göstererek, Filistin ve tüm dünyada barış ve sağlık için mücadele çağrısı yaptı ve bir imza kampanyası başlattı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), İsrail’in Filistin’e yönelik soykırım boyutuna ulaşan saldırılarına karşı sağlık kurum ve çalışanlarının dokunulmazlık ve bağımsızlığı ile canlıların yaşam ve sağlık hakkını savunmak amacıyla dünyadaki tüm sağlık örgütlerine ve Birleşmiş Milletler’e çağrı yapan bir imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyası metninde içinde bulunulan coğrafyanın çok uzun zamandır savaşlarla boğuştuğu kaydedildi. Bu yıkıcı süreçte egemenlerin asla taraf olamayacak sağlık kurumları, araçları, çalışanları ve hekimleri taraf göstermeye çalıştığına işaret edilen açıklamada, “Başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanları; iktidarlar tarafından savaşlarda tarafgir olmaya, etik ihlallere karşı sessiz kalmaya zorlanmaktadır. Savaşa karşı söz kurmamanın, tüm canlıların haklarını savunmamanın, ayrımsız herkes için sağlığın hak olduğunu söylememenin coğrafyamızda zulmedenleri ve savaştan beslenenleri güçlendireceğini; sağlık ve insan haklarını görmezden gelmek için onları cesaretlendireceğini biliyoruz” denildi.

Filistin’de sağlık kurumlarının, emekçilerinin ve hastaların da hedef alındığı çatışmaya dikkat çekilen açıklamada, uluslararası sözleşmeler dikkat çekildi.

Açıklama, şöyle devam etti: “Tüm insanlığa; sağlık kurum ve çalışanlarının savaşlardaki dokunulmazlık ve bağımsızlığını sonuna kadar savunacağımıza, savaşlarda yalnızca canlıların yaşam ve sağlık hakkından yana taraf olacağımıza, bedeli ne olursa olsun her zaman barış için mücadele vereceğimize söz veriyoruz. Hekimler/sağlık emekçileri olarak; İsrail’in, insanlığa karşı suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için Birleşmiş Milletler’i göreve davet ediyoruz.”

İmza kampanyasına katılmak için şu linke başvurabilirsiniz.

Paylaşın