Gündem

Enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu serbest bırakıldı

2021 yılının Haziran ayında Sırbistan’da Sırbistan-Türkiye arasındaki kirli pazarlıklar sonucu 3 yıldır rehin tutulan ve Türkiye’ye iadesi tehdidiyle karşı karşıya olan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu verilen mücadeleler sonucu bugün serbest bırakıldı. 

Hakkında verilen tahliye kararına rağmen hapishaneden çıkmadan Sırbistan polisi tarafından tekrar gözaltına alınarak kamp adı altında başka bir hapishaneye götürülen Piroğlu, özgürlüğüne kavuşmak için ikinci kez açlık grevi direnişine başlamıştı. Başladığı açlık grevi direnişi sonrası 45 kilonun altına düşen ve sağlık durumu gittikçe kötüleşen Piroğlu, 26 Haziran günü açlık grevi direnişinin 136. gününde örgütü Devrimci Komünarlar Partisi/Birleşik Özgürlük Güçleri (DKP/BÖG) çağrısı üzerine sonlandırmıştı.

37 ay boyunca Sırbistan’da tutsak edilen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu verilen mücadeleler sonucu bugün serbest bırakıldı. Belgrad ayrılmama kararı ve adli kontrolle serbest bırakılan Piroğlu için Sırbistan’da bulunan heyette yer alan Tutsakların Sesi Platformu (TSP) Sözcüsü Baki Gül, “Hastaneden önce, kampa, ardından da karakola götürüldü. Şimdi de özgürlüğüne kavuştu” dedi.

Paylaşın