Emek - Sermaye

Üç konfederasyondan asgari ücret açıklaması

DİSK, Türk-İş ve Hak-İş, Türk-İş Genel Merkezi’nde enflasyon, vergide adalet ve ücret zammı başlıklarıyla ortak açıklama yaptı. Üç konfederasyonun ortak çalışmasını konfederasyonların genel başkanları okudu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kamuda ücret dengesizliği olduğunu, emeklilerin ve asgari ücretlilerin sıkıntı yaşadığını belirterek “10 bin TL’yle bir hafta geçinme şansımız yok. Tablo ortada” dedi. Atalay, “Bunlar bizi yani işçiyi maraba zannediyor. Bizim üzerimizden ekonominin düzelmesinin şansı yok. Bizim üzerimizden ellerini çeksinler” ifadelerini kullandı.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ise ortak çalışmaya dair, “Üretim çarklarının devam ettiğini, özel sektörde birçok işletmenin 3 vardiya çalıştığını, üretimin arttığını belirterek emek hareketinin emekçilerin maaşları artmıyor. Buna göre asgari ücretli sayısı azalmıyor, artıyor. Dünyanın en kötü milli gelir dağılımında en son sıralarda Türkiye yer alıyor. Bütün bu rakamlara bakıldığında; iş kazalarındaki ölüm oranı, milli gelirdeki dağılımın adaletsizliği. Kim kazanıyor? Biz bu gidişatın Türkiye’nin hak etmediğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı

DİSK Genel Başkanı Arzı Çerkezoğlu ise şöyle konuştu: “Ortak açıklama metninde, asgari ücretten vergiye çalışmaya hayatına dair 10 başlık altında topladığımız konular yer alıyor. Yaşadığımız bu tablo tesadüfen ortaya çıkmış değil. Ülkeyi yöneten siyasi iktidarın siyasal ve sınıfsal tercihlerinin bir sonucudur. Gerçek bir demokrasiyle bu sorunların üstesinden gelinebilir. Emeğine ekmeğine sahip çıkan herkesin, bütün sendikaları, emeğin yanında olan bütün siyasi partileri memlekete sahip çıkmak için herkesi yan yana omuz omuza mücadeleye davet ediyoruz”

Kaynak: Evrensel

Paylaşın