Kadın - LGBTİQ+

Şüpheli şekilde ölen Oturmak’ın yakınları: Evli olduğu erkek tutuklanmalı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Girbilok Mahallesi’nde oturan 41 yaşındaki Naciye Oturmak, 4 Temmuz’da yaşadığı evde “şüpheli” şekilde yaşamını yitirdi. Naciye Oturmak’la evli olan erkek Hekim Oturmak polisler tarafından gözaltına alınıp , aynı gün ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Rukiye Adıgüzel’e konuşan Oturmak’ın yakınları, Oturmak’ın evliliği süresince sistematik şiddete maruz kaldığını belirterek ,fail olarak gözaltına alınan Hekim Oturmak’ın serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Sistematik şiddet  

Naciye Oturmak’ın, Hekim Oturmak tarafından defalarca darp edildiğini belirten kuzeni Amine Parlak, “İki yıl önce ahıra koymuştu. Boğazını sıkmış, işkence etmişti. Bir akşam yine saat 23.00 gibi kayınbiraderi bizi arayıp zehirlendiğini söyledi. Hastaneye götürdük, baktık zehirlenmemiş yine eşi dövmüş. Yara almamış yeri kalmamıştı” diye belirtti.

‘İşkence görüyordu’  

Kuzeninin yaklaşık bir yıl önce yine darp edildiğini belirten Parlak, kendisine “hortumla beni dövdü, balkondan atmak istedi” diyerek maruz kaldığı işkenceyi anlattığını söyledi. Parlak, “İşkence görüyordu ama yine de çocukları için terk etmiyordu. ‘Benim yanımda dur’ diyordum, ‘Dayanamıyorum çocuklarıma üzülüyorum’ diyordu” ifadelerini kullandı.

^Vücudu morluklar içindeydi’ 

Naciye Oturmak’ı büyüten teyzesi Hediye Parlak da, yeğenini görmek için morga girmek istediğini fakat hakim ve savcının gelmemesinden kaynaklı izin verilmediğini aktardı. Otopsi işlemlerinin ardından yeğenini yıkadıklarını söyleyen Parlak, “Başı, vücudu, kolları, bacakları, her yerinde siyah morluklar vardı, darp almamış yeri yoktu” diyerek, işkence izlerine dikkat çekti.

Yeğninin çocukları için bu evliliğe katlandığının altını çizen Parlak, “O (Hekim Oturmak) boğmuş. Gözümüzle görmedik ama iki kardeşinin de ona yardım edip arabaya koyduklarını, hastaneye götürdüklerini söylüyorlar” diyerek, Hekim Oturmak’ın tutuklanmasını istedi.

Çocuklar şiddetin tanığı  

Kardeşi Ayhan Korhan, yeğenlerinin de şiddete tanık olduklarını belirterek şunları söyledi: “7 yaşındaki çocuğu, jandarma ifadesinde ‘Babam tekme, yumrukla dövdü’ demiş. Kızı görmüş, onun yanında dövmüş. Çocukları da ondan korkuyordu ve yanında konuşamıyorlardı. Davacıyız. Hekim Oturmak’ın serbest gezmesini istemiyoruz. İki kardeşi ona yardım etmiş. Kardeşlerinin de ceza almasını istiyoruz.”

Çelişkili ifade  

Ağabeyi İlhan Parlak ise, görüştüğü jandarmanın Hekim Oturmak’ın çelişkili ifade verdiğini söylediğini aktardı. Jandarmanın ayrıca çocukların babaları tarafından tehdit edildiğinden şüphelendiğini belirten Parlak, savcının otopsi raporunun sonucunu beklediğini söyledi. Hekim Oturmak’ın serbest bırakılmasına tepki gösteren Parlak, “Şikâyetçiyiz. Elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

Paylaşın