Doğa - Ekoloji

Diyarbakır-Mardin yangını: 13 gün sonra keşif kararı

Diyarbakır ile Mardin arasında çıkan ve 15 kişinin ölümüne neden olan yangın bölgesinde dün, yangınlardan 13 gün sonra keşif yapılması kararlaştırıldı

Diyarbakır ile Mardin arasındaki kırsal bölgede 15 kişinin hayatını kaybettiği yangın ile ilgili yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile başlatılan soruşturma kapsamında 4 olan bilirkişi sayısı 7’ye çıkarıldı. Aralarında uzman kişilerin de yer alacağı bir heyet, yangının yaşandığı bölgeye gidecek. Bilirkişi heyeti, köylüleri dinleyecek, olay yerinde keşif yapacak.

Rapor hazırlanacak

Amida’nın haberine göre yapılacak incelemelerin ardından bilirkişi heyeti, yeni bir rapor hazırlayarak savcılığa teslim edecek. Rapor sonrası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmayı derinleştirmesi bekleniyor. Deliller toplandıktan sonra ihmali olan kişi ve kurumlar hakkında yasal sürecin başlatılacağı öğrenildi.

Ne olmuştu?

20 Haziran gecesi Diyarbakır’ın Çınar İlçesi ile Mardin’in Mazıdağı İlçesi arasındaki bölgede çıkan yangında 15 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce dönüm ekili arazi de kül olmuştu. Olaydan sonra köylüler yangının Dicle Elektrik’in bakımını yapmadığı elektrik tellerinden çıktığını belirtmiş, Dicle Elektrik ise peş peşe yaptığı açıklamalar ile yangının anızdan çıktığını, şirketin sorumluluğu olmadığını savunmuştu. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı da hazırladığı ön raporda, yangının elektrik tellerinden çıktığı tespitine yer vermişti.

Paylaşın