Gündem

İsrail ordusu olası Lübnan saldırısını onayladı

İsrail ordusu, Hizbullah ile yaşanan gerilim devam ederken Lübnan’a yönelik olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını duyurdu.

Gazze’deki saldırılarının ardından Lübnan’daki Hizbullah’la gerilimleri artan İsrail ordusu, Lübnan’a yönelik olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Ordusu Kuzey Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Ori Gordin ve Operasyonlar Bölümü Başkanı Tümgeneral Oded Basyuk’un, Lübnan’a yönelik olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, Gordin ve Basyuk’un gerçekleştirdiği durum değerlendirmesinde birliklerin sahadaki hazırlıklarının arttırılmasına devam edilmesi yönünde karar alındığı bilgisine yer verildi.

Ordunun açıklaması öncesinde ise İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz Hizbullah milislerini “topyekûn bir savaş” ile yok etme tehdidinde bulundu. Katz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Hizbullah ve Lübnan’a karşı oyunun kurallarını değiştirme yönünde bir karar vermeye yaklaştık. Topyekûn bir savaş ile Hizbullah yok edilecek ve Lübnan ciddi bir şekilde etkilenecek” ifadelerini kullandı.

İsrail’in açıklamaları, İsrail’in Hayfa kentindeki önemli askeri tesisler ile enerji altyapısının yer aldığı insansız hava aracı ile çekilmiş video görüntülerini Hizbullah’ın yayımlamasının ardından geldi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, gerekirse İsrail ordusunun Lübnan’da yoğun bir göreve hazır olduğunu vurgulamıştı.

ABD’DEN ARABULUCUK GİRİŞİMİ

ABD ise İsrail ile Hizbullah arasında tansiyonun düşürülmesi için arabuluculuk yapmaya çalışıyor. Dün Lübnan’da İsrail ile Hizbullah milisleri arasında ateşkes sağlanması hedefiyle temaslarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden’ın kıdemli danışmanı Amos Hochstein, taraflara gerilimin tırmandırılmaması çağrısı yaptı.

MAVİ HAT’TA GERİLİM

İsrail-Lübnan arasındaki “Mavi Hat” olarak tabir edilen sınır hattında son haftalarda tırmanan bir gerilim yaşanıyor. İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, “Lübnan’daki Hizbullah’ın 7 Ekim’den bu yana İsrail’e yönelik 5 binden fazla roket, tanksavar mermisi ve İHA ateşlediğini” bildirmişti. Hagari, “Hizbullah’ın artan saldırıları bizi daha geniş bir tırmanışın eşiğine getiriyor. Bu, Lübnan ve bölge için yıkıcı sonuçlar doğurabilecek bir tırmanış” ifadelerini kullanmıştı.

Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışıyor. Bu çatışmalarda 341 Hizbullah mensubu, 63 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü bildirilmişti. 

Paylaşın