Emek - Sermaye

Hamburg’da liman işçileri uyarı amaçlı greve çıktı

Kuzey Almanya limanlarında çalışan 12 bin işçiyi ilgilendiren TİS görüşmeleri Birleşik Hizmet Sendikası ile liman işverenleri arasında sürüyor. Bugün sabah erken saatlerinde itibaren uyarı grevine çıkan Kuzey Almanya’daki liman işçileri, saat 10.00’dan itibaren Elbe Filarmonisi önünde toplandı. Grevde Hamburg Liman İşletmesinin dünyaca ünlü İsviçre tekeli MSC’ye satılması protesto edildi.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu ve Enternasyonel Gençlik Derneği greve katılarak işçilere destek verdi.

Ver.di, 1 Haziran 2024’te saat ücretlerine üç avroluk artış yapılması ve buna karşılık vardiya ikramiyelerinde de artış yapılması çağrısında bulunuyor. Ayrıca, 2022 toplu sözleşmesinde kaybettikleri vardiya ikramiyelerindeki artışın telafi edilmesi ile birlikte 12 aylık toplu sözleşme yapılmasını talep ediyor. Sendika çıraklara 300 avro daha fazla maaş ve 100 avro kira parası talep ediyor. Ayrıca işe alım garantisi istiyor.

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen işçiler, yürüyüş boyunca “Liman biziz”, “Bugün iş yok” , “Bugün grev günü” sloganları attı. Yürüyüş Hamburg DGB binası önünde sona erdi.

Grevden Hamburg ve Bremen limanlarının yanı sıra Bremerhaven, Brake ve Emden de etkilendi. Grev 17 Haziran veya 18 Haziran 2024 akşamına kadar yaklaşık 24 ya da 48 saat kadar sürecek.

İşverenler örgütü Alman Liman Şirketleri Merkezi Birliği’nin, 6 Haziran’daki ikinci tur görüşmelerine bir teklif sunmamışlardı. Üçüncü tur görüşmeleri bugün Hamburg’da başladı ve yarına kadar devam edecek.

Kaynak: Evrensel

Paylaşın