Emek - Sermaye

BİSAM: Mayıs ayı yoksulluk sınırı 64 bin

Dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 64 bin lirayı geçtiğine dikkat çekilen BİSAM’ın mayıs ayı raporunda; et, yumurta ve kurubaklagil grubunun payının yüzde 28.7 ile ilk defa süt ve süt ürünleri grubunun payını geçtiği kaydedildi. 

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Açlık ve Yoksulluk Sınırı Mayıs 2024 Dönem Raporunu açıkladı. Asgari ücret alan işçi ve emekçilerin bayrama açlık sınırının altında girdiği kaydedilen raporda, sağlıklı ve dengeli beslenmenin maliyetinin günlük 600 lirayı geçtiği; dört kişilik bir aile için açlık sınırının 17 bin lirayı, yoksulluk sınırının 64 bin liraya tek başına yaşayan bir kişi için ise yoksulluk sınırının 30 bin liraya yaklaştığı belirtildi.

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarının farklılık gösterdiği kaydedilen raporda, “Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 5 bin 26 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 4 bin 945, 15-18 yaş bir genç için 5 bin 168, 4-6 yaş arası bir çocuk için 3 bin 251 liradır. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin  toplam aile bütçesine maliyeti ise 18 bin 489 lira olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 63 bin 955 liraya ulaşmaktadır. Tek başına yaşayan bir kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken mutfak harcamaları ile yaşamını idame ettirmek için yapması gereken barınma, ulaşım, eğitim, sağlık vb. harcamalarının toplam tutarı ise en az 29 bin 709 lira olmalıdır. Buna göre tek başına yaşayan bir kişi için yoksulluk sınırı 29 bin 709 lira olarak tespit edilmiştir” denildi. 

Günlük harcamalarda Mayıs 2024’de en yüksek maliyet grubunun süt ve süt ürünleri grubu olduğu kaydedilen raporda, 174, 06 liralık harcama gereksinimi olduğu ifade edildi. Raporda, “Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 136.08 liradır. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 163.59 liraya ulaştı. Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 40,25 liradır. Katı yağ ve sıvı yağ ise 32,56 liralık masraf yapılması gereken ürün grubudur. Yumurta için 8,44, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 14,34 lira harcama yapılması gerekmektedir” denildi. 

Rapor şöyle devam etti: “Daha dar bir gruplandırmaya göre harcamalarda et, yumurta ve kurubaklagil grubunun payı yüzde 28.7 ile ilk defa süt ve süt ürünleri grubunun payını geçti. Süt ve süt ürünlerinin payı yüzde 28.2’de kaldı. Sebze ve meyvenin harcamalar içindeki payı yüzde 26.2 oldu. Ekmek, makarna vb. için pay yüzde 9.2, diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı ise yüzde 7.6’dır.

“Her bir aile ferdinin sağlıklı beslenmesi için gereksinim duyduğu gıda grubu ve alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Örneğin tüketilmesi gereken ekmek miktarı kadın ve erkek açısından anlamlı düzeyde farklıdır. Süt ve süt ürünleri tüketiminde 10-18 yaş arasındaki bir gencin harcama gereksinimi, yetişkin erkek ve kadından fazlayken, yumurta 4-6 yaş grubu için daha önemlidir. Günlük 616 liralık harcama içinde en maliyetli tüketim kalemi yaklaşık 48.61 lira ile 10-18 yaş arası bir gencin tüketmesi gereken süt ve süt ürünleri miktarıdır. 4-6 yaş arası bir çocuğun tüketmesi gereken yumurta miktarı yetişkinlerden fazladır.”

-etha-

Paylaşın