Emek - Sermaye, Gündem

Antep’te Sağlık İş üyesi işçiler ödenmeyen mesai ücretleri için eylem yaptı

Gaziantep Üniversite Hastanesi’nde çalışan Sağlık İş üyesi işçiler yatırılmayan mesai ücretleri için eylem yaptı. İşçiler mesai ücretleri ödenmezse 18 Aralık’ta süresiz iş bırakacaklarını açıkladı.

Antep’te Gaziantep Üniversite Hastanesi’nde çalışan Sağlık İş üyesi işçiler hastane önünde açıklama gerçekleştirdi. Hastane yönetiminin baskılarına karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten işçiler mesai ücretlerinin de yatırılmasını talep etti. Sağlık İş Gaziantep Şube Başkanı Asef Bozkuş, “Bu keyfi yaptırdıkları mesailer ödenmez ise 18 Aralık tarihinde süresiz iş bırakma eylemine gidiyoruz. İstediğiniz kadar tutanak tutun bu yoldan geri dönmeyeceğiz” dedi. İşçiler sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Sabah saatlerinde hastane önünde bir araya gelen işçiler adına açıklamayı Sağlık İş Gaziantep Şube Başkanı Asef Bozkuş okudu. Bozkuş, “2018’de hükümetin verdiği kadroyu kendileri vermiş gibi davranan hastaneyi özel hastane gibi işletmeye çalışan bize idarecilik yapmak yerine hastane sahibi gibi davranan hastane idaremiz 4 yıldır ne toplu iş sözleşmesini uygulamış ne mahkeme kararını dinlemiş ne de üst yazılarımıza cevap vermiştir” dedi.

Üyelerinin üzerinde mesai baskısı olduğunu söyleyen Bozkuş, “Üçlü vardiyaya gelen üyelerimiz 16 saat dinlendirilmeden mesaiye çağırılıyor, sözleşme yine es geçiliyor. Hastaneye 7-8 km uzaklıktaki yere servis vermeyen idare yine keyfi uygulamayalar yaparak 35 km ileriye servis verebiliyor. Nereden tutarsanız tutun bu bir tutarsızlık, bir kendini beğenmişliktir” diye ifade etti.

Son olarak çağrı yapan Bozkuş, “Buradan sesleniyorum. Fabrikalar bile 48 saat çalıştırıyor. Biz kamu işçisi olarak 51 saat çalıştırılıyoruz ve aralık ayının 17’sine kadar bu keyfi yaptırdıkları mesailer ödenmez ise 18 Aralık tarihinde süresiz iş bırakma eylemine gidiyoruz” dedi.

Paylaşın