Doğa - Ekoloji, Gündem

TMMOB: Çeşme projesinin tek amacı rant

Çeşme’de turizm projesi ve kalkınma adı altında rant projesine karşı tepkiler sürüyor. İzmir TMMOB İKK’nin yaptığı açıklamada, ‘Rant projesine karşı mücadelemiz sürecek’ denildi

İzmir’in ‘Kanal İstanbul’u olarak nitelenen Çeşme Turizm Projesi için İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İzmir İl Toprak Koruma Kurulu’nun bölgenin tarım alanı olmadığı yönündeki kararı İzmir 7. İdare Mahkemesi tarafından bozuldu. Kazanılan hukuk zaferi sonrası Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu İzmir Mimarlık Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Aykut Akdemir, TMMOB eski Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi YK Başkanı Helil İnay Kınay da katıldı.

Doğal ve kültürelalanlara müdahale

Basın açıklamasını okuyan ve “Bütünüyle rant amacı taşıyan Çeşme projesine geçit vermeyeceğiz” diyen Peyzaj Mimarlar Odası Şube Başkanı Elvin Sönmez Güler, “İzmir’de doğal ve kültürel varlıklara, kamusal alanlara yönelik müdahaleler gün geçtikçe artarak devam ederken; TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu ve bağlı odalar olarak kent suçlarına karşı mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz. Kentimize yönelik çılgın projeler ile ilgili mücadelemizde bizler açısından bütünüyle bir rant projesi olan Çeşme Projesi ve buna ilişkin yürüyen hukuki sürece ilişkin sözümüzü bir kez daha ifade ederek hatırlatma gereği duyduk. İzmir, Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi sınırları 2019 yılında belirlenmiş, 2020 yılında ise sınırların yeniden belirlendiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştı” dedi.

Paylaşın